داغ ترین مطالب سایت
خانه / عمومي / استفاده از شربت پرومتازین برای خواباندن کودک اشتباه است

استفاده از شربت پرومتازین برای خواباندن کودک اشتباه است

استفاده از شربت پرومتازین برای خواباندن کودک اشتباه است


پرومتازین اگرچه نوعی آنتی‌هیستامین است اما با ایجاد اثرات آرام بخش و خواب‌آور امروز جایگاه خاصی میان پدر و مادرهای جوان پیدا کرده و ابزار نجات شبانه آنها شده است. تنظیم نبودن ساعت خواب کودک و گریه‌های پیش از خواب او معمولا باعث می‌شود که والدین ترجیح دهند تا از پرومتازین استفاده کنند تا هم کودک وهم خودشان آرام و راحت بخوابند.


پرومتازین دارویی است از دسته آنتی‌هیستامین‌ها که برای آبریزش بینی و نیز در درمان خارش ناشی از حساسیت‌هایی مانند تب یونجه، کهیر، آبله مرغان، اگزما و نیز درمان سرگیجه و تهوع و استفراغ ناشی از بیماری مسافرت تجویز می‌شود، اما اثرات آرامبخش آن نیز سبب شده که پزشکان آن را در درمان بی‌خوابی اما فقط برای مصرف کوتاه مدت توصیه کنند.


عوارض مصرف پرومتازین


مصرف پرومتازین در افراد مسن می‌تواند علائمی شبیه پارکینسون، لرزش اندام‌ها و اختلال در حرکت و بی‌قراری و کندی حرکات را ایجاد کند. مردانی که علائمی از بزرگی پروستات مانند احتباس ادرار و… دارند و نیز افرادی که زمینه ابتلا به گلوکوم (آب سیاه) چشم دارند باید پرومتازین را با احتیاط و مشورت پزشک مصرف کنند. خشکی دهان، تاری دید، کاهش هوشیاری و حرکات غیرارادی دست‌ها و پاها مانند انقباض و پرش عضلات و… می‌تواند از عوارض مصرف پرومتازین باشد. علاوه بر آن به دلیل آن که پرومتازین اختلالاتی در تنفس نیز می‌تواند ایجاد کند در افراد مبتلا به آسم نیز منع مصرف دارد. پرومتازین می‌تواند باعث افت فشار خون نیز شود به همین دلیل در افرادی که داروهای پایین آورنده فشارخون مصرف می‌کنند می‌تواند تداخل دارویی ایجاد کند و خطرناک باشد. لذا پیش از مصرف این داروها باید پزشک را مطلع کنید.


 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا