تبلیغات

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

کیف پول و مدارک آلوما والت ضد آب و ضربه aluma wallet

کیف آلوما والت aluma wallet

کیف کارت آلوما والت اولین و تنها کیف کارت و مدارک قفلی

با روکش آلومینیومی در رنگ های مختلف

باریک و جمع جور

تنها به اندازه کف دست

سازماندهی پول و کارت های شما در کمترین زمان ممکن

قابلیت ورق ورق کردن به عنوان آلبوم کارت
بسیار مقاوم و تقریبا خراب نشدنی
پوشش آلومینیومی خارجی جهت جلوگیری از سرقت ناخواسته در مقابل RFID

شیک و جدید .ضد ضربه


روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قيمت فقـط : 12.000 تـومان

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

روش پخت نان سنگک در نانوایی های سنگکی

بر حسب بررسی های معمول و گزارشات انستیتو تغذیه ایران نان سنگک بیشتر از نان های دیگر مورد پسند و مصرف ایرانیان می باشد.


روش پخت نان سنگک در نانوایی های سنگکی


 


شکل ظاهری:
 نانی است تقریبا مثلثی شکل به ضخامت تقریبی ۵ الی ۱۰ میلی متر و طول ۷۰ الی ۷۵ سانتی متر و عریض ترین (پهن ترین) قسمت نان حدود ۳۰ سانتی متر می باشد.


مواد لازم برای تهیه نان سنگک:
 آرد، نمک،خمیر ترش یا خمیر از روز قبل مانده و آب به اندازه کافی


 نوع آرد:
 مخلوطی از دو نوع آرد نرم و سبوس گرفته (آرد کامل که در گذشته بوسیله آسیابهای آبی یا دستگاههای آسیاب سنگی بدست می آمده) بهترین نوع آرد برای نان سنگک بوده که متاسفانه فعلا به لحاظ کمبود در تولید آرد کامل، از آردهای سبوس گرفته استفاده می شود.


طرز تهیه خمیر:
 آرد و نمک و آب را به صورت خمیر در آورده برای مدت نیم ساعت به هم می زنند و می گذراند نیم ساعت بماند تا عمل تخمیر در آن انجام گیرد، سپس خمیرترش یا خمیر از روز قبل مانده (خمیر ور آمده) را که به مدت ۷ الی ۸ ساعت مانده است، به آن افزوده و دوباره به مدت نیم ساعت با دست به هم می زنیم و سپس خمیر را به تغار بزرگ منتقل و به مدت ۱ الی ۲ ساعت بسته به فصل و درجه حرارت به حال خود می گذارند تا عمل تخمیر کامل شود. و سپس خمیر را به صورت گلوله های ۵۰۰ گرمی در آورده و روی تخته مخصوص آن را مسطح کرده و به شکل نان سنگک در آورده و در تنور روی ریگ های گرم قرار می دهند.
مدت پخت ۴ الی ۵ دقیقه و وزن هر نان سنگک در حدود ۴۰۰ گرم می باشد. البته در زمان های بالا با توجه به دمای هوا تغییراتی پیدا می شود.


نوع تنور:
 تنور سنگک به شکل گنبد به ابعاد ۴*۵  و کف آن پوشیده از سنگ های ریز می باشد و برای جلوگیری از چسبیدن نان به سنگ ریزه ها روی سنگ کره صابون مالیده و آن را روی سنگ ریزه ها به حرکت در می آورند. برای گرم کردن تنور از نفت سفید، نفت سیاه، گازوئیل و اخیرا گاز استفاده می شود. در جلوی شعله مستقیم تنور دیواری از آجر نسوز به ارتفاع تقریبی ۵۰ سانتی متر ساخته شده است، احداث دیواری از آجر نسوز با این ارتفاع به منظور جلوگیری از پخش شدن ذرات ریز گازوئیل یا نفت سیاه و تبدیل حرارت مستقیم و غیرمستقیم بوده است.

تاریخچه نان سنگک‌

سید داوود روغنی‌ (شاطر داوود) یکی‌ از شاطرهای‌ معروف‌ شهر ری‌ در سال‌ ۱۳۵۶ کتابی‌ می‌نویسد که‌ خود آن‌ را «مجموعه‌ معارف‌ و فرهنگ‌ نانوایی‌ سنگکی‌ و نان‌ سنگک‌» نامیده‌ است.شاطر داوود معتقد است‌ هیچ‌ اطلاع‌ دقیقی‌ از محل‌ و پیدایش‌ نان‌ سنگک‌ وجود ندارد. اما به‌ گفته‌ی‌ وی‌ قدیمی‌ترین‌ نوشته‌ای‌ که‌ در آن از نان‌ سنگک‌ نام‌ می‌برد «برهان‌ قاطع‌» است که‌ در سال‌ ۱۰۶۲ ه.‌ق‌ نوشته‌ شده. در آن‌ کتاب‌ درباره‌ی‌ معنی‌ واژه‌ی‌ سنگک آمده است: «نوعی‌ از نان‌ هست‌ که‌ روی‌ سنگ‌ ریزه‌های‌ گرم‌ بپزند.» اما طبق‌ نظریه‌ی‌ سال‌ نمای‌ کمیته‌ی‌ نانوایان‌ تهران، شیخ‌ بهایی‌ به‌ سفارش‌ شاه‌ عباس‌ نان‌ سنگک‌ را ابداع‌ کرد. اما نانوایان‌ و کارگران‌ نانوایی‌های‌ سنگکی‌ نظر دیگری‌ دارند. یکی‌ از معتبرترین‌ نظریه‌ها این‌ بود که‌ نان‌ سنگک‌ قبل‌ از اسلام‌ هم‌ در ایران‌ رواج‌ داشته‌ و ماجرا از این‌ قرار است‌ که‌ یکی‌ از پادشاهان‌ ساسانی‌ مریض‌ می‌شود و طبیب‌ برای‌ معالجه‌ دستور می‌دهد که‌ برای‌ شاه‌ نان‌ تهیه‌ کنند که‌ آن‌ نان‌ روی‌ ریگ‌ پخته‌ شده‌ باشد. شاطر داوود خود در تعریف‌ نان‌ سنگک‌ می‌نویسد:«نان‌ سنگک‌ که‌ از نظر مزه، طعم‌ و همچنین‌ هضم‌ آسان‌ و سلامت، بهترین‌ نان‌ ایران‌ و شاید هم‌ دنیا باشد، از آرد مرغوب‌ و سالم‌ و آب‌ خالص‌ و نمک‌ به‌ دست‌ می‌آید و ترش‌ هم‌ که‌ در خمیر آن‌ به‌ کار می‌رود از همان‌ آرد و آب‌ و نمک‌ درست‌ می‌شود. در پخت‌ نان‌ سنگک‌ به‌ غیر از ماده‌ی‌ فوق، جوش‌ شیرین‌ و یا هر ماده‌ی‌ دیگری‌ نمی‌توان‌ به‌ کار برد و به‌ جز آرد گندم‌ مرغوب‌ و سالم، هیچ‌ آرد دیگری‌ حتی آرد جو یا سایر حبوب‌ به‌ درد پختن‌ نان‌ سنگک‌ نمی‌خورد.

طبق‌ نظریه‌ی‌ سال‌ نمای‌ کمیته‌ی‌ نانوایان‌ تهران، شیخ‌ بهایی‌ به‌ سفارش‌ شاه‌ عباس‌ نان‌ سنگک‌ را ابداع‌ کرد. اما نانوایان‌ و کارگران‌ نانوایی‌های‌ سنگکی‌ نظر دیگری‌ دارند. یکی‌ از معتبرترین‌ نظریه‌ها این‌ بود که‌ نان‌ سنگک‌ قبل‌ از اسلام‌ هم‌ در ایران‌ رواج‌ داشته‌ و ماجرا از این‌ قرار است‌ که‌ یکی‌ از پادشاهان‌ ساسانی‌ مریض‌ می‌شود و طبیب‌ برای‌ معالجه‌ دستور می‌دهد که‌ برای‌ شاه‌ نان‌ تهیه‌ کنند که‌ آن‌ نان‌ روی‌ ریگ‌ پخته‌ شده‌ باشد.
شاطر داوود خود در تعریف‌ نان‌ سنگک‌ می‌نویسد:«نان‌ سنگک‌ که‌ از نظر مزه، طعم‌ و همچنین‌ هضم‌ آسان‌ و سلامت، بهترین‌ نان‌ ایران‌ و شاید هم‌ دنیا باشد، از آرد مرغوب‌ و سالم‌ و آب‌ خالص‌ و نمک‌ به‌ دست‌ می‌آید و ترش‌ هم‌ که‌ در خمیر آن‌ به‌ کار می‌رود از همان‌ آرد و آب‌ و نمک‌ درست‌ می‌شود. در پخت‌ نان‌ سنگک‌ به‌ غیر از ماده‌ی‌ فوق، جوش‌ شیرین‌ و یا هر ماده‌ی‌ دیگری‌ نمی‌توان‌ به‌ کار برد و به‌ جز آرد گندم‌ مرغوب‌ و سالم، هیچ‌ آرد دیگری‌ حتا آرد جو یا سایر حبوب‌ به‌ درد پختن‌ نان‌ سنگک‌ نمی‌خورد.»
نویسنده‌ در ادامه‌ درباره‌ی‌ وسایل‌ مختلف‌ استفاده‌ شده‌ در نانوایی‌ از جمله‌ سوخت‌ نانوایی‌ و نمک‌ را معرفی‌ می‌کند. سپس‌ به‌ تشریح‌ بنای‌ نانوایی‌ سنگکی‌ می‌پردازد.
از جمله‌ نکات‌ ارزشمند کتاب‌ پرداختن‌ نویسنده‌ به‌ بهداشت‌ در نانوایی‌ سنگکی‌ و وضعیت‌ بهداشت‌ کارگران‌ است. شاطر داوود درباره‌ی‌ علل‌ اعتیاد کارگران‌ به‌ افیون‌ می‌گوید: «اگر از عقده‌های‌ روحی‌ و کمبودهای‌ روانی‌ بگذریم، در آن‌ ایام‌ که‌ پزشک‌ حاذق‌ و داروی‌ مناسب‌ در دسترس‌ همگان‌ نبود، توده‌های‌ محروم‌ جز تریاک‌ که‌ فراوان‌ و ارزان‌ و در دسترس‌ همه‌ کس‌ و وسایل‌ کشیدن‌ آن‌ از قبیل‌ وافور و منقل‌ در قهوه‌خانه‌ها همواره‌ آماده‌ بود مسکن‌ و آرام‌ بخش‌ دیگری‌ نداشتند.»
شاطر داوود نداشتن‌ تعطیلی‌ و تفریح‌ و دردهای‌ جسمانی‌ را از دیگر دلایل‌ اعتیاد کارگران‌ نانوایی‌ به‌ مواد افیونی‌ بر می‌شمارد. به‌ اعتقاد نویسنده‌ کتاب، کارگران‌ به‌ دلیل‌ سنگینی‌ کار و ناراحتی‌های‌ عصبی‌ کار یکنواخت‌ به‌ ندرت‌ بیش‌ از پنجاه‌ سال‌ زندگی‌ می‌کردند.
نکته‌های‌ ریز و درشت‌ زیادی‌ درباره‌ی‌ روش‌ طبخ‌ نان‌ سنگک‌ در کتاب‌ آمده‌ است. «کش‌ دادن‌ نان‌ تازه»، «نان‌ دو آتشه‌ و نان‌ تازه»، «نان‌ یخه‌ دار» انواع‌ نان‌ سنگک‌ است‌ که‌ شاطر داوود در کتاب‌ به‌ تفصیل‌ درباره‌شان‌ می‌گوید.
یکی‌ از بخش‌های‌ جالب‌ کتاب‌ جایی‌ است‌ که‌ به‌ «نان‌ پا عقد» پرداخته‌ می‌شود. سنتی‌ که‌ هنوز هم‌ در بین‌ ایرانی‌ها مرسوم‌ است‌ و بر اساس‌ آن‌ نان‌ سنگک‌ را تزیین‌ می‌کنند و روی‌ سفره‌ی‌ عقد می‌گذارند.لوازم‌ نوشتن‌ روی‌ نام‌ شامل‌ «خشخاش»،«شیره‌ی‌ انگور» و «قلم‌ چوبی» است‌ که‌ امروزه‌ البته‌ به‌ جای‌ شیره‌ی‌ انگور از عسل‌ استفاده‌ می‌کنند. روی‌ نان‌ معمولا جملاتی‌ در باب‌ تبریک‌ نوشته‌ می‌شد.
کتاب‌ «نان‌ سنگک» کتاب‌ پیچیده‌ای‌ نیست‌ اما می‌توان‌ آن‌ را اثری‌ قابل‌ تامل‌ در حوزه‌ی‌ مطالعات‌ مردم‌ شناختی‌ دانست

رقص جنیفر لوپز با یه پسر ایرانی + عکس

ساعت فیروزه ای CK طرح آنجلا

http://funpages.mihanstore.net/pic/anjela-2.jpg
ساعت فیروزه ای CK طرح آنجلا

پدیده بی نظیر و تکرار نشدنی کمپانی محبوب CK

طراحی فوق العاده زیبا و خیره کننده

در طراحی این ساعت از سنگ های فیروزه تبتی

و زنجیر آبکاری طلا و همچنین آویز برنج استفاده شده است ...

اگر از مدهای تکراری خسته شده اید

و اگر برای روز های خاص به دنبال هدیه ای خاص هستید،

ساعت فیروزه ای CK طرح آنجلا را به شما پیشنهاد میکنیم.

ساعتی که هم ساعت است و هم دستبند.

روش خرید: برای خرید پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول مورد نظر را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

قيمت فقـط : 20.000 تـومان

پاسخ دهید

نظرشما بعد از تایید مدیریت نمایش داده می شود.

آخرین مطالب سایت

 • مراقبت از پوست در شب ضروری است! مراقبت از پوست در شب ضروری است!
    یکی از مهم‌ترین نکاتی که درباره پوست وجوددارد، مراقبت ازآن هنگام خواب و در طول شب است. البته منظورمان فقط استفاده کردن از کرم‌های مخصوص شب نیست، ...
 • راهنمای خرید یخچال فریزر راهنمای خرید یخچال فریزر
    نمایشگر و آلارم                                  تاپ پاتوق : قرار گرفتن نمایشگر دیجیتالی روی بدنه نه تنها جلوه بهتری به یخچال فریزر می دهد بلکه با یک نگاه به آن ...
 • تبلیغات

   فروشگاه

   ساعت کاسیو اصل - این ساعت از کمپانی معروف ساعت سازی کاسیو است با نام EDIFICE - که از مدل های 2012 است و با ظاهر زیبا خود طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است - قیمت این ساعت با توجه به اصل بودن 46900 تومان است .

   در صورت داشتن هر گونه مشکل و برای خرید آسان میتوانید با این شماره تماس بگیرد : 09367571415

   فروشگاه فروشگاه

   ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

   فروشگاه

   ژل حجم دهنده لب - آیا میدانستید که عوارض آمپول های حجم دهنده لب در دوران پیری مشخص میشود و باعث چین خوردن و یا پارگی لب میشود ؟!! - ما راه عملی و ساده و در عین حال طبیعی را به شما پیشنهاد میکنیم .

   این ژل حاوی عناصر 100% طبیعی شامل : عصاره بابونه,اتیل,عصاره ویتازل,آب زاج,ویتامین E,رنگدانه

   دارای تایدیه از وزارت بهداشت میباشد که با قیمت اثتثنایی : 7900 تومان عرضه میشود .

   در صورت داشتن هر گونه مشکل و برای خرید آسان میتوانید با این شماره تماس بگیرد : 09386378153

   فروشگاه فروشگاه

   ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

   فروشگاه

   گردنبند like - گردنبند زیبا از جنس تیتانیوم با زنجیر زیبا و خوش رکاب - یکی از پرفورشترین زیور آلات بوده است که برای استفاده زنان و مردان بوده است . و با قیمت باورنکردنی : 5900 تومان به فروش میرسد .

   در صورت داشتن هر گونه مشکل و برای خرید آسان میتوانید با این شماره تماس بگیرد : 09386378153

   فروشگاه فروشگاه

  فروشگاه

  جاکلیدی شوکر

  قیمت: 10,500 تومان تعداد: 1 عدد

  برای مشاهده توضیحات بیشترکلیک کنید

  فروشگاه

  فروشگاه

  عینک اصل Ray.Ban

  قیمت: 23,000 تومان تعداد: 1 عدد

  برای مشاهده توضیحات بیشترکلیک کنید

  فروشگاه

  فروشگاه

  ساعت Romance

  قیمت: 15,000 تومان تعداد: 1 عدد

  برای مشاهده توضیحات بیشترکلیک کنید

  فروشگاه

  فروشگاه

  ساعت لمسی تاچ اسکرین

  قیمت: 31,000 تومان تعداد: 1 عدد

  برای مشاهده توضیحات بیشترکلیک کنید

  فروشگاه

  titel
  )